Tapety podľa materiálu
Pri nákupe tapiet nemusí rozhodovať iba dizajn. Tapety sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré sa líšia vlastnosťami či postupom práce pri tapetovaní. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody a je dobré ich poznať. Môže sa dokonca stať, že správnym výberom materiálu môžete predísť rozčarovaniu z toho, že ste do daného prostredia zvolili nevhodný materiál. Náš prehľad nie je vyčerpávajúci, ale pre základnú predstavu úplne postačí.
Vliesové tapety
Vliesové tapety (čítaj flísové) sú na trhu relatívnou novinkou. Rýchlo si ale získali svojich priaznivcov, a to predovšetkým vďaka škále vynikajúcich vlastností, ktoré ich radia na pomyselné prvé miesto medzi tapetovými materiálmi. Medzi ich hlavné výhody patrí priedušnosť vzduchu a pary (steny pod nimi neplesnivejú), vysoká pevnosť a stálofarebnosť. Vynikajú výbornou tepelnou a zvukovou izoláciou. Vyznačujú sa rozmerovou stabilitou. Sú vhodné do všetkých miestností. Práca s nimi je jednoduchšia než s ostatnými druhmi tapiet. Lepidlo sa pod nich nanáša iba na stenu – tzv. lepenie za sucha. Strhávajú sa tiež za sucha a vďaka ich vysokej pevnosti – i bezo zvyšku. Vliesové tapety môžu byť niekedy označené aj ako "non-woven". Sú vyrábané z netkaných textílií lisovaním neusporiadaných buničitých (celulózových) a syntetických (vinylových) vlákien.
Papierové tapety
Papierové tapety môžu byť jednovrstvové alebo potom kvalitnejšie dvojvrstvové – takzvané duplexné. Ich najväčšou prednosťou je nižšia cena. Papierové tapety však bývajú neomývateľné a zo všetkých tapiet najmenej odolné proti oderu. Sú vhodné do všetkých interiérov. Ak sa rozhodnete pre papierové tapety, pripravte sa na náročnejšie tapetovanie a ťažké strhávanie. Tapety pred samotným lepením musia navlhnúť, preto sa lepidlo nanáša na tapetu. Potom treba niekoľko minút počkať, než tapeta nasiakne, čím ale môže zmeniť svoj rozmer.
Vinylové tapety
Vinylové tapety sú obľúbené vďaka veľmi vysokej odolnosti a ľahkej údržbe. Tapety sa vyrábajú nanášaním vinylovej vrstvy na papierový podklad. Kvalitu a odolnosť tapiet určuje práve nanesená vinylová vrstva. Čím viac vrstiev, tým je tapeta odolnejšia a kvalitnejšia. Avšak papierový podklad si nesie rovnaké vlastnosti ako papierové tapety. To znamená náročnejší postup pri tapetovaní a odstraňovaní. Nespornou výhodou vinylovej tapety je už spomínaná odolnosť, ďalej vysoký stupeň omývateľnosti, stálofarebnosť, ochrana proti poškriabaniu či čiastočná tepelná izolácia. Možno ich nalepiť na rôzne podklady, napr. na omietku, betón, sádrokartón či umakart. Majú veľmi dobrú schopnosť prekryť prasklinky či menšie nerovnosti. Avšak vinyl zostáva stále umelou hmotou (PVC). Do spální a detských izieb sú preto nevhodné. Niektoré tapety môžu dokonca nepríjemne zapáchať "umelinou" a ich priedušnosť je nulová..
Pretierateľné tapety na stenu
Pretierateľné tapety sa predávajú v bielej farbe a sú určené ako podklad pre náter. Najčastejšie bývajú vyrábané z odolného vliesu, aby vydržali viacnásobné pretretie farbou. Pretierateľné tapety sa vyznačujú rôznou štruktúrou povrchu. Môžu imitovať drevo, štuky, časté sú aj geometrické vzory. Ich výhody a nevýhody sú spomenuté u vliesových tapiet.
Textilné tapety
Textilné tapety sú štýlové, vhodné skôr pre luxusné priestory. Tomu bude zodpovedať aj ich cena. Sú ťažké, a preto výborne tepelne i zvukovo izolujú. Ich ďalšou výhodou je, že si zachovávajú svoje rozmery. Na trhu nájdete rôzne druhy textilných tapiet, niektoré majú napríklad tenký vinylový poťah, iné sú vyrobené z textilu na vliesovom podklade. Tie s vliesovým podkladom patria medzi ekologicky nezávadné, ale sú náročnejšie na údržbu.
Jan Slovák
jan@lavmi.cz