Tapetovanie

Krátky výlet za históriou tapiet a ďalšie zaujímavosti

Naozaj len stručne

Než vyrazíme

Pred cestou za históriou tapiet sa musíme zastaviť pri vzore a ornamente. Tieto elementy sú totiž pre tapety kľúčové v celých ich dejinách. Vitajte teda v staršej dobe kamennej! Vtedy, pred 40 – 30 000 rokmi, začal človek prvýkrát zdobiť predmety. Už sa zrejme nedozvieme, akú mali prví tvorcovia motiváciu k tvorbe ornamentov. Ale medzi odborníkmi prevláda názor, že ešte nešlo o dôvody estetické, ale že zmysel zdobenia predmetov bol rituálny.

Prvý vzor

Najstaršími zaznamenanými vzormi boli z čiar vytvorené „X“ alebo „V“, trojuholníky, mnohouholníky, ale aj oblúky a kruhy. Tieto prvé jednoduché vzory vytvárali radením za sebou prvé ornamenty. Šlo o jednoduchú dekoratívnu geometriu. Možno vás bude zaujímať, že slovo „ornament“ má pôvod v latinskom „omare“, „zdobiť“.Sám o sebe je ornament nefunkčný. Zmysel dostáva až použitím na zodpovedajúcom predmete či materiáli.

Vynález papieru

Pre výrobu tapiet mal vynález papieru rozhodujúci význam. V kalendári sme sa razom presunuli až do roku 105 n.l., do Číny. A aj napriek tomu, že si Číňania tajomstvo výroby papiera pozorne strážili, predsa len sa okolo roku 800 dostalo na Blízky východ a odtiaľ v 12. storočí do Európy.

Predchodcovia tapiet

V stredoveku sa naťahovali pozlátené kože na drevené rámy, ktorými sa obkladali steny. Týmto obkladom sa hovorilo španielska koža. Každému hneď bolo jasné, odkiaľ táto móda prišla. Nešlo však len o módu, ale aj o funkčnosť – takéto kože dobre izolovali studené stredoveké kamenné steny. Vedľa kože potom boli ďalšími predchodcami tapiet tapisérie. Papierová tapeta predstavovala vlastne len lacnú náhradu drahých, pre bohatých určených, tapisérií a španielskych koží.

Maľované tapety

Tapety sa spočiatku nepotlačovali, ale maľovali. Tu už je história úplne konkrétna. Bol to Jean Bourdichon, francúzsky maliar a iluminátor, ktorý pre rezidenciu Ľudovíta XI. v roku 1481 pomaľoval päťdesiat rolí papiera anjelmi na modrom pozadí. Koniec 15. storočia je v znamení rozmachu dekorovania papierovými tapetami. Tapety sa používali nielen na steny, ale napríklad aj na skrine a knižnice.

A začíname s potlačou

O rozmach tapetárstva sa zásadne zaslúžila francúzska rodina Papillon. Jean Papillon, ktorý je považovaný za objaviteľa vzorovaných tapiet, založil prvú továreň na ich výrobu a v roku 1688 vyrobil aj prvú papierovú tapisériu. Umenie otca bohato rozvinul jeho syn – Jean-Michael Papillon, vyhlásený rytec a tlačiar. Ako prvý začal používať tlačiarenské bloky pre opakované vzory tlačené na samostatných listoch, čo bolo síce náročné a drahé, avšak táto technológia vydržala až do 18. storočia.

Vláda Francúzska a Anglicka

Predpokladom pre výrobu tapiet s opakujúcim sa vzorom bolo kvalitné tlačiarenské zázemie. To mali predovšetkým Anglicko a Francúzsko. Jean-Baptiste Réveillon, obchodník s galantériou a papiernik, začal roku 1753 dovážať vo veľkom tapety z Anglicka. Mal s nimi tak veľký úspech, že neváhal zainvestovať manželkine veno do vlastnej produkcie. Rozhodne neurobil chybu. Jeho tapety Papier bleu d'Angleterre sa stali populárne a dostali sa až na steny rezidencie kráľovnej Márie Antoinetty. Réveillon sa stal výhradným kráľovským dodávateľom a jeho tapety musel mať každý, kto niečo znamenal. Po Francúzskej revolúcii musel utiecť do Anglicka, kde otvoril novú továreň. A tak sa svetovou jedničkou tapetárskeho priemyslu stalo po Francúzsku opäť Anglicko.

Konečne tlačená tapetová rolka!

Zostaňme ešte na chvíľu v Anglicku, kde sa už v 17. storočí tlačilo o sto šesť. Samostatne tlačené archy odvial čas a vďaka Angličanom sa v roku 1830 objavila manufaktúrou vyrobená tapetová rolka. Výroba sa zlacnila a tapety sa dostali všade – aj do detských izieb. Prvý stroj na výrobu tapiet sa vraj ale rozbehol vo Francúzsku. Francúzsky kráľ Ľudovít XVI. v roku 1778 vydal výnos, ktorým určil dĺžku tapety na 34 stôp, teda cca 10m (dnes má štandardný európsky model rozmery 0,53 x 10,05m). Možno ju ale vo Francúzsku nerolovali.

Takmer naša súčasnosť

V 19. storočí sa už tapety vyrábajú vo veľkom a téma technológie prestáva byť zaujímavá. Škála tapetových materiálov sa ruka v ruke s technickým pokrokom rýchlo rozvíja. Tapety sú už široko dostupné a na svoje si prídu aj tí, čo majú hlbšie do vrecka. V Čechách vypukol tapetový boom v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Tapety sa vyrábali z tenkého papiera a v panelákoch sa lepili na všetky steny rovno na betón. Kto sa ich niekedy pokúšal odstrániť, určite nezabudne na márne zoškrabovanie.

Dnes si môžete vybrať medzi vliesovými, vinylovými, textilnými, či – samozrejme starými dobrými – papierovými tapetami. Líšia sa vlastnosťami a spôsobom lepenia. Hlavným kritériom výberu design. A tu, aj vďaka digitálnej tlači, je škála ponuky skutočne neobmedzená.

 

Motívy v histórii tapiet

Renesancia

Inšpirácia kvetinovými motívmi, symetricky usporiadanými, vzišla z textilných látok. Vtedajší tón módy udávalo hlavne severné Taliansko. Ďalšie motívy boli inšpirované napríklad ornamentmi maurských malieb a mozaik. V Anglicku sa v tej dobe tlačili portréty predkov a šľachtické erby.

Baroko

Okázalé, prepychovo zdobné vzory s prírodnými motívmi v sýtych farbách ľahko vytlačili tapety imitujúce drevo. Inšpiráciou bol hodvábny brokát a taktiež gobelíny s výjavmi lovu. Anglické vzory imitovali textil: výšivky a krajky. Obvyklá bola aj nápodoba omietky, či mramoru.

Neskoré baroko

Barokná opulentnosť prešla do ľahkosti a pôvabu. Rozšírené boli farebné kvetiny, napodobňovali sa tiež čínske vzory. V obľube boli štylizované biele kvety, používal sa motív vázy a objavil sa vzor rokaj, štylizovaná mušlička. Sýte farby zmäkli do pastelových.

19. až 21. storočie

Do štýlu tapiet sa premietli všetky významné umelecké smery: secesia, art deco, bauhaus, funkcionalizmus, pop art aj op art. Samozrejme, že trendy tapiet sa vždy neinšpirovali tým, čo sa deje vo výtvarnom umení a predávali sa a predávajú tapety najrôznejších vzorov, materiálov a farieb.

 

Zaujímavosti

Tapety vo vzduchu

V roku 1783 vyrobil tapetár Réveillon obal na legendárnu montgolfiéru, teda prvý teplovzdušný balón na svete. Štartovala vo Versailles, tak si viete predstaviť tú udalosť.

Čínske tapety

Už od 17. storočia kreslili Číňania na biely morušový papier typické jedinečné kvetiny, vtáky, stromy, skaly a pagody. Aj napriek tomu, že poznali tlač, ručná práca a vďaka nej aj úplná originalita, zvíťazila. Tapety, ktorých cena nebola nízka, dovážali do Európy aj Ameriky.

Medené klince

V 17. století se tapety ještě nelepily. Nejdříve se nalepily na plátno, a to se připevnilo na zeď měděnými hřebíky. K překrytí nehezkých hřebíkových hlaviček se používaly elegantní bordury. A i když pak měděné hřebíky odvál čas, typ užšího vodorovně lepeného pruhu tapety – bordury – se zachoval dodnes.

Stropné tapety

Neboli vôbec neobvyklé, a pretože sa na stropoch opotrebujú menej než na stenách, dochovalo sa ich pomerne dosť (napríklad v Christ's College v Cambridge). Používali sa od polovice 16. storočia a ako ich dekor víťazila imitácia dreva a vyrezávané vzory.

Trest smrti

V Anglicku boli tapety mimoriadne obľúbené, čo si všimli aj daňové úrady. Zakázali dovoz a v roku 1712 uvalili na tapety daň ako na iný luxusný tovar. Daňoví úradníci vyrazili do obchodov a začali označovať každý tapetový arch ešte pred nalepením akýmsi ochranným znakom. A ďalší ochranný znak pridali úradníci po nalepení, u zákazníkov doma. Ľudia toto nariadenie obchádzali, pretože chceli ušetriť. Jednak si preto začali tapety nechávať malovať až doma a tiež sa začali falšovať ochranné znaky. Všetko zašlo až tak ďaleko, že v roku 1806 bol za falzifikovanie ochranných aspektov zavedený trest smrti!
 



Jan Slovák
jan@lavmi.cz

 

Ďalšie články
Ako tapetovať vliesové tapety

Ako tapetovať vliesové tapety

Abychom měli dokonale vytapetováno, potřebujeme dokonalou zeď. Musí být především hladká, rovná a bez prasklin.
Tapety podľa materiálu

Tapety podľa materiálu

Pri nákupe tapiet nemusí rozhodovať iba dizajn. Tapety sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré sa líšia vlastnosťami či postupom práce pri tapetovaní.
Ako spočítať, koľko tapiet budem potrebovať?

Ako spočítať, koľko tapiet budem potrebovať?

Správne spočítať, koľko rolí budete k vytapetovaniu interiéru potrebovať, je kľúčová vec.
Čo je to Repeat

Čo je to Repeat

Na slovo Repeat narazíte vždy, keď pôjde o tapety s opakujúcim sa vzorom. Je to dôležitý údaj, ktorý ovplyvňuje spotrebu tapiet.
Cz Sk En De