Ako tapetovať vliesové tapety
Aby sme mali dokonale vytapetované, potrebujeme dokonalú stenu. Musí byť predovšetkým rovná a bez prasklín. Vliesová tapeta žiadne nerovnosti neschová, naopak, dokonale ku stene priľne a skopíruje všetko, vrátane nerovností. Stena musí byť tiež čistá a bezprašná. Nalepená tapeta má veľkú silu, z toho dôvodu nesmiete tapetovať na vrstvy starej maľby či na zbytky tapiet. Nová tapeta by sa aj so starými vrstvami odlúpla.
Budete potrebovať
Penetračný náter, lepidlo, ochrannú fóliu, tapetovací stolček či inú pracovnú plochu, nádobu na lepidlo, valček alebo štetku na lepidlo, rezák, kovové pravítko, vodováhu, ceruzku, meter, tapetovaciu kefu, úzky gumený valček, rebrík, špongiu a mäkkú handričku.
Návod lepenia
Na podlahu prilepíme ochrannú fóliu, aby sme neurobili zbytočný neporiadok. Stenu najprv upravíme penetračným náterom. Tento náter má viac výhod. Chráni stenu proti vlhkosti, spevní podklad pre tapetu a zjednotí nasiakavosť. Potom sa nestane, že tapeta na niektorom mieste nebude držať. A zároveň vám penetrácia v budúcnosti uľahčí odstránenie tapety, pretože nedovolí lepidlu presiaknuť do omietky. V hobby marketoch vám s nákupom penetračného náteru poradia, predávajú sa rôzne druhy.
Zatiaľ čo penetrácia schne, skontrolujeme, či máme na všetkých tapetových roliach rovnaké číslo šarže, čiže „batch number“. Tento údaj je zárukou toho, že tapety boli vytlačené v rovnakej sérii a majú rovnakú farebnosť.
Pripravíme si lepidlo. Pracovať začneme od okna. Vodováhou si urobíme zvislicu, ktorá určí, kam nalepíme prvý tapetový pruh. Zmeriame si výšku stropu a pripočítame presah: hore aj dole 5 cm. Odrežeme prvý pruh tapety. K prvému pruhu si pre kontrolu priložíme rozbalenú rolku tak, aby nám správne naväzovali vzory. Tiež si tak urobíme jasnú predstavu, aké dlhé budeme rezať ďalšie pásy tapety, aby nám vzory pekne pri sebe sedeli. Preto si hore aj dole nechávame malé presahy – rezervu, ktorú neskôr odrežeme. Na stenu, iba na plochu, kde bude prvý pruh, nanesieme lepidlo a dôkladne zhora priložíme tapetu. Pruh prilepíme presne pozdĺž zvislej čiary, ktorú sme si vyznačili. Vďaka tomu, že sa lepidlo nanáša len na stenu, je možné v tejto chvíli ešte čerstvo nalepenú tapetu „dousadiť“, ak ste náhodou netrafili presne, kam ste potrebovali.
Tapetovacou kefou tapetu dôkladne uhladíme – postupujeme od stredu k okrajom. Vytlačíme tak prípadné vzduchové bublinky a vyhladíme nerovnosti. Lepidlo nanesieme pod druhý pruh, a tak pokračujeme až do konca. Pruhy tapiet lepíme tesne vedľa seba. Spoje dôsledne pritlačíme gumeným valčekom odhora až dole. Prebytočné lepidlo na spojoch ihneď otrieme navlhčenou špongiou a utrieme do sucha mäkkou handričkou. Tapetu nedrieme! Horné aj dolné tapetové presahy odrežeme pomocou rezáku a kovového pravítka. Konce tapiet dôkladne uhladíme tapetovacou kefou. Na poslednom pruhu v rohu si nechajte presah 3-4 cm po celej dĺžke. Pruh nalepte a pritlačte do rohu tapetovacou kefou po celej dĺžke. Presah potom dôkladne odrežte rezákom s pomocou kovového pravítka. A kraj opäť dôkladne uhlaďte.
Pred samotným tapetovaním si dôkladne prečítajte návod od výrobcu.
Zásuvka či vypínač
Pokiaľ máte na stene zásuvku, vypnite poistky a dajte dole kryt aj rámik zásuvky či vypínača, zostane len elektrická krabička v stene. Otvor s krabičkou normálne pretapetujte. Rezákom potom tapetu nad krabičkou na kríž rozrežte. Opatrným vyrezávaním potom tapetu z krabičky vyrežte tak, aby bol otvor menší než rámik zásuvky. Po zostavení zásuvky či vypínača bude potom všetko na pohľad dokonalé.
Tolerancia
Nezabudnite, že každá tapeta je vyrábaná s istou malou odchýlkou v pravidelnosti vzoru. Je to spôsobené technológiou výroby. Môže sa teda stať, že aj napriek tomu, že pod stropom vzory spolu perfektne sedia, nižšie sa už budú o pár milimetrov rozchádzať. Vnímavému oku to neujde. Je to ale normálne a budete o tom vedieť len vy. Dobrí tapetári preto vzory zosadzujú v úrovni očí.
Schnutie
Dôležité nakoniec! Pre správne schnutie neotvárajte okná, v miestnosti príliš nekúrte a zamedzte prievanu. Riskujete nerovnomerné schnutie a tapety by sa v spojoch rozchádzali. Tapety musia schnúť pomaly a rovnomerne, najmenej 12 hodín, ideálne 24.
Jan Slovák
jan@lavmi.cz